Ile jest prawdy w tym, co wiemy o marihuanie?

Kto pali marihuanęTeoretycznie wiemy o niej wiele i jesteśmy w stanie odróżnić fakty od informacji, które nie znajdują potwierdzenia w wynikach badań naukowych. Praktyka stanowi jednak najlepszy dowód na to, że sytuacja nie przedstawia się aż tak optymistycznie. Marihuana, bo właśnie o niej mowa, jest przedmiotem licznych kontrowersji i wiele wskazuje na to, że z sytuacją taką będziemy mieli do czynienia jeszcze przez pewien czas. Jak działa? Tu odpowiedzi różnią się między sobą, bardzo często zwraca się jednak uwagę nie tylko na pogłębienie uczuć, ale również na wyostrzenie zmysłów. I choć mamy do czynienia z lekką dezorientacją, palacze marihuany podkreślają również, że towarzyszy im poczucie relaksu.

Sami palacze marihuany również budzą zresztą niemałe kontrowersje, trudno bowiem uciec od pytania o to, kim są osoby palące wysuszone żeńskie liście konopi. Wszystkie próby tworzenia jednej kategorii opisującej wszystkich palących są jednak skazane na niepowodzenie, ktoś taki, jak „statystyczny palacz marihuany” zwyczajnie bowiem nie istnieje. Marihuana jest interesująca z punktu widzenia osób w różnym wieku i reprezentującym różne grupy społeczne. Roli nie gra przy tym również ich płeć. Prawdziwe problemy zaczyn się jednak w tym momencie, w którym zaczyna się poddawać analizie związki marihuany z naszym zdrowiem, okazuje się bowiem, że informacje na ten temat można uznać w najlepszym wypadku za sprzeczne ze sobą. Już na wstępie warto więc podkreślić, że nie ma czegoś takiego, jak fizyczne uzależnienie od marihuany, nie odczuwa się więc głodu narkotycznego, gdy zabraknie do niej dostępu. Nie oznacza to jednak, że do marihuany nie można się przyzwyczaić. Można, a mechanizm jej działania jest identyczny, jak mechanizm działania innych używek.

uzależnienie od marihuanyNie jest prawdą, że marihuana może być przyczyną śmierci, choć bowiem konopie są znane już od tysięcy lat, medycyna jak dotąd nie odnotowała nawet jednego takiego przypadku. Nie oznacza to jednak, że marihuana nie wywiera żadnego wpływu na nasze zdrowie. Tu problematyczne okazują się przede wszystkim substancje smoliste, które dostają się do organizmu podczas jej wdychania, a to przecież palenie marihuany jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem jej stosowania. Istnieje zresztą teoria, zgodnie z którą delegalizacja marihuany nie jest wcale związana z jej szkodliwością dla zdrowia, a z tym, że właściwości konopi mogłyby zrujnować zyski producentów włókien sztucznych.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Wysoka jakość obsługi, szybki kontakt i sprawna wysyłka - sprawdź nas!