Czy marihuana ma wpływ na ludzką pamięć?

zastosowanie medycznej marihuanyNiestety, coraz więcej osób – i to tych młodych – decyduje się nie tylko na wypalenie konopi "na spróbowanie", lecz również na jej regularne palenie. Badacze od dawna zastanawiali się, czy ma to bezpośredni wpływ na ich zdrowie psychiczne oraz pamięć. Wskazywano, że problemy z pamięcią krótkotrwałą są bowiem częste w ich przypadku. Rzeczywiście, ta druga teza potwierdziła się. Pierwsza nadal czeka na potwierdzenie. Badacze przeprowadzili specjalistyczne testy na grupie ochotników, liczącej łącznie 134 osoby. Najpierw przeprowadzono szczegółowe badania, a następnie szczegółowe testy ziół, jakie wypalają.

Testy przebiegały w taki sposób, by można było zbadać pacjentów nie tylko pod kątem właściwości psychologicznych, lecz także i pod kątem pamięci – między innymi przypominania sobie niektórych szczegółów. Późniejsze testy miały na celu poznanie dokładnego składu stosowanego przez nich suszu do palenia. Głównie poszukiwano dwóch substancji i ustalano jaki stosunek zachodzi pomiędzy nimi – to znaczy, która z nich w danym przypadku dominuje. Jakie to substancje?

- Tetrahydrokannabinol (THC)

- Kannabidiol (CBD

) Dlaczego właśnie na nich się skupiono? Ponieważ wcześniejsze testy wykazywały, że zachodzi związek pomiędzy obniżeniem nastroju oraz kłopotami z pamięcią, a zwiększoną ilością jednego z tych składników – THC. Odkryto, że kannabidiol nie posiada negatywnego wpływu na pamięć, a nawet neutralizuje działanie THC. Niestety, w niektórych odmianach konopi – przede wszystkim w odmianie skun – THC znacznie przeważa, zatem nie może zostać w odpowiednim stopniu zneutralizowany. Powstają również gotowe, niebezpieczne mieszanki, które także posiadają znacznie zwiększoną ilość THC. To ten składnik jest bowiem odpowiedzialny za euforyczne doznania, jakie są cechą charakterystyczną narkotyków i jakie są w głównej mierze siłą przyciągającą do nich znaczną rzeszę ludności. Testy przeprowadzono, by potwierdzić stawiane tezy i rzeczywiście udało się to zrobić.

wpływ marihuany na pamięćCo dalej? Część badaczy przestrzega, że w grupie młodzieży w wieku od 16 do 24 lat zanotowano znaczne zwiększenie występowania kłopotów z pamięcią, które może być spowodowane właśnie negatywnym wpływem THC. Apelują zatem o rozsądek, a przynajmniej - jak zachęcają - do stosowania tych konopi, które posiadają na tyle dużą dawkę kannabidiolu, by mógł on neutralizować groźne działanie THC.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Wysoka jakość obsługi, szybki kontakt i sprawna wysyłka - sprawdź nas!