Paski doustne z psylocybiną mogą pomóc w depresji

Paski doustne z psylocybiną mogą pomóc w depresji

Posted by Lori Ann Reese on 09/11/2020 in Aktualności

Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Revive Therapeutics jest pierwszą amerykańską firmą, która produkuje doustne paski psilocybiny. Chociaż produkty nie są jeszcze dostępne dla pacjentów, trwają badania kliniczne, które mają na celu sprawdzenie skuteczności rozpuszczalnych pasków w leczeniu chorób psychicznych.

W wielu miejscach na świecie psylocybina (psychoaktywny związek w "magicznych" grzybach) jest zalegalizowana. W rzeczywistości, w krajach takich jak Brazylia, Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Holandia, uprawa i konsumpcja psylocybiny jest zalegalizowana. W każdym innym kraju są one jednak substancją zakazaną.

Dlaczego więc Revive Therapeutics i inni producenci mieszanek zaczęliby tworzyć metody dokładnego dozowania psilocybiny? Ponieważ przewiduje się, że kontrolowane, nadzorowane przez lekarza terapie zdrowia psychicznego mogą być wkrótce dostępne. Dla pacjentów z najcięższymi i potencjalnie zagrażającymi życiu stanami zdrowia psychicznego.

Ludzka historia używania grzybów psychodelicznych

Podobnie jak marihuana, stosowanie psylocybiny sięga tysięcy lat wstecz. Skąd wiemy, że nasi przodkowie używali "magicznych" grzybów? Sztuka, w tym malowidła jaskiniowe, które sięgają ponad 10.000 lat przed naszą erą. Malowidła jaskiniowe w Australii sięgają tak daleko wstecz, a w Hiszpanii znaleziono inne prehistoryczne dowody, które pochodziły z 4000 r. p.n.e.

Istnieje nawet algierski mural, który przedstawia specjalny gatunek grzyba (Psilocybe mairei). Ten mural został stworzony między 7000 a 9000 lat temu. Został on znaleziony przez włoskiego etnobotanika Giorgio Samorini, w Tassili n'Ajjer, głęboko na pustyni Sahara w południowo-wschodniej części Algierii. Zobaczcie zdjęcie algierskiego "grzybowego szamana" na Psychedelic Review. Trzyma on w rękach mnóstwo grzybów.

Najwyraźniej nasi jaskiniowi przodkowie natknęli się na grzyby, które ich nie zatruwały, ale pozwalały im cieszyć się innymi korzyściami zdrowotnymi. Na przykład uśmierzały ból. I prawdopodobnie zwiększone zdolności łowieckie i bojowe. Według archeologów, nie spędzali oni czasu przy ognisku. Grzyby miały swoje miejsce zarówno w działaniach medycznych, jak i obronnych.

To wyjaśniałoby też, dlaczego na malowidłach jaskiniowych są dość dziwne zwierzęta. Być może tygrysy, żubry, lwy i niedźwiedzie nigdy nie były "większe niż życie" dla nikogo poza prehistorycznymi wojownikami, którzy używali grzybów, aby znieczulić ból i uczynić się bardziej zwinnymi i czujnymi. A także do celów religijnych, spacerów duchowych, wizji i innych doświadczeń psychologicznych wspomaganych przez grzyby halucynogenne. Podobnie jak w przypadku stosowania Peyote przez rdzennych mieszkańców USA.

Co odróżnia Magic Mushrooms od innych?

Krótka odpowiedź? Psilocybina. Nie każdy grzyb ma taki sam efekt, lub specjalne elementy związku, aby stworzyć efekt halucynogenny. Tak naprawdę nazywa się ona 4-fosforyloksy-N,N-dimetylotryptamina. Psilocybinę można znaleźć w suszonych lub świeżych grzybach halucynogennych, które rosną w niektórych obszarach Meksyku, Ameryki Południowej, a także w południowych i północno-zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych.

Z naukowego punktu widzenia psylocybina posiada wiele związków podobnych do dietyloamidu kwasu lizergowego (LSD). Psilocybina jest sklasyfikowana jako indol-alkiloamina (tryptamina).

Jak grzyby psychodeliczne działają na ludzki mózg?

Przełomowe badanie zostało opublikowane w 2012 roku, przez neurobiologa o nazwisku David Nutt. Było ono sponsorowane przez Imperial College w Londynie i badało zmiany aktywności mózgu ludzi, którzy byli leczeni psylocybiną.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów badań Imperial College były dane dotyczące obszarów mózgu, które są wzmacniane i wyciszane przez grzyby psychodeliczne. W badaniu postawiono hipotezę, że obszar mózgu, gdzie psychologiczne "poczucie siebie" zostało wyciszone przez psylocybinę. I zasugerowano, że osoby, które mają depresję oporną na leczenie (TRD) lub ciężki zespół stresu pourazowego (PTSD) są nadmiernie aktywowane w przyśrodkowej korze przedczołowej i medycznej korze ciemieniowej.

Innym obszarem mózgu, który został zbadany, była tylna kora zakrętu obręczy i przednia kora zakrętu obręczy. Te dwie części mózgu to miejsce, z którego pochodzi ludzka zdolność do autorefleksji. W połączeniu z regionami "poczucia jaźni", kształtuje się tożsamość. Lub gdzie rozwijamy opinię o nas samych i naszej wartości.

Ludzie, którzy cierpią na ciężką depresję i PTSD statystycznie mają wspólny objaw; czują się zdewaluowani w wyniku incydentu(ów) i traumy(ów), których doświadczyli.

Wyobraźmy sobie teraz, że terapie psilocybinowe (podawane w bezpiecznych, kontrolowanych środowiskach pod nadzorem lekarza) były stosowane, aby dać pacjentom wytchnienie od negatywnych emocji i wewnętrznego dialogu? Seria terapii może wystarczyć, aby skutecznie pomóc pacjentowi przejść przez traumę. I przerwać cykl wewnętrznej negatywności i samookaleczenia.

Jakich rodzajów terapii zdrowia psychicznego można użyć Psilocybiny?

Depresja oporna na leczenie jest najcięższą formą zaburzeń depresyjnych. Jedno z badań klinicznych wykazało, że aż 30% osób z depresją oporną na leczenie podejmuje próby samobójcze. Naukowcy nie są pewni, czy depresja oporna na leczenie jest przyczyną statystycznie wyższego wskaźnika samobójstw, czy też czynnikiem przyczyniającym się do tego są stosowane u pacjentów metody leczenia.

Pacjenci cierpiący na depresję oporną na leczenie (TRD) nie reagują na tradycyjne lub konwencjonalne metody leczenia. Pacjenci zazwyczaj poddawani są kombinacji terapii farmakologicznej i poznawczo-behawioralnej (CBT). W przypadku głęboko zakorzenionych traumatycznych przeżyć z dzieciństwa lub ciężkich zaburzeń stresu pourazowego psychiatrzy mogą również stosować terapię regresyjną.

Badania wykazały, że najgłębsze poziomy traumy są najtrudniejsze do leczenia. Jednostka lub pacjent mogli wyodrębnić lub odizolować czynnik(y) wyzwalający(e) lub stłumić go. Dlatego tradycyjna psychoterapia może być nieskuteczna. Niektórzy pacjenci mogli skutecznie stłumić traumę do tego stopnia, że nawet nie pamiętają wyzwalającego zdarzenia (zdarzeń).

To, co jest obiecujące dla osób z określonymi problemami psychicznymi, to zdolność psylocybiny do przełamywania stłumionych emocji i traumatycznych przeżyć. Była ona również z powodzeniem stosowana (i może być zażądana zgodnie z prawem "Right to Try") u pacjentów w stanach terminalnych. Rozszerzenie protokołów współczującej opieki dla pacjentów w hospicjum.

Podobnie jak w przypadku marihuany, do niedawna, jako substancja zakazana, naukowcy medyczni mieli trudności z legalnym pozyskiwaniem grzybów halucynogennych do badań. Obecnie jednak naukowcy na całym świecie starają się wykorzystać psychodeliki w różnych metodach leczenia chorób psychicznych.

Revive Therapeutics rozpoczyna badania kliniczne nad doustnymi paskami filmowymi Psilocybiny

Być może próbowałeś już kiedyś rozpuszczalnych pasków, aby uzyskać miętowy, świeży oddech. Formuła doustnych pasków nie jest nowa. Ale to, czego dokonała firma Revive Therapeutics, to opracowanie dokładnego sposobu mikrodawkowania psilocybiny. Oraz metodę, która byłaby szybko wchłaniana (podobnie jak podjęzykowe przyjmowanie nalewek) poprzez dawkę doustną. Naczynia krwionośne znajdujące się blisko powierzchni jamy ustnej sprawiają, że przyjmowanie podjęzykowe jest szybką metodą dostarczania.

Nie żeby psylocybina potrzebowała dodatkowej pomocy. Grzyby halucynogenne są bardzo dobre w podróży prosto przez centralny układ nerwowy, i receptory serotoniny (5-HT). Serotonina jest przekaźnikiem neuronalnym, który moduluje nastrój, pamięć, poznanie, pamięć i inne procesy.

Przeprowadzono już kilka kontrolowanych badań, które sugerują, że psylocybina może być z powodzeniem stosowana w leczeniu depresji, ciężkich zaburzeń lękowych i traumatycznych. Niektóre badania oceniały również potencjał grzybów psychodelicznych w leczeniu zaburzeń psychicznych u pacjentów z chorobami terminalnymi.

Revive Therapeutics wybrało odmianę taninowo-chitozanową do swoich doustnych pasków mikrodawkowania psylocybiny. W trakcie badań testowane będą dawki o mocy do 20 mg. Inne metody dostarczania rozważane do bezpiecznej konsumpcji są transdermalne plastry i aromatyzowane doustne żele i produkty piankowe.Firma otrzymała zgodę na badania z U.S. Food and Drug Administration (FDA). Została ona ogłoszona w komunikacie prasowym Revive Therapeutics, datowanym na 5 marca 2020 roku. Wywołało to spekulacje, że psylocybina może być ograniczoną, ale legalną terapią dla zagrożonych pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego w niedalekiej przyszłości.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Wysoka jakość obsługi, szybki kontakt i sprawna wysyłka - sprawdź nas!